Final Individual Standings: JV K-12 Under 1400

SwissSys Standings. super states 2019: JV K-12 u1400

# Name Rtng Team Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Maxwell Chu 1361 TEMECULA WW59 WL9 WW33 WW29 WL2 8 25.5 29 25 95 1ST PLACE
2 BRUCE YOUNG 1097 WING CHE WL60 WW39 WW34 WW14 WL1 8 24.5 28 24 86.5 2ND PLACE
3 Shreyas Rajendra Sakharkar 1242 CYCL WL49 WW21 WW67 WW27 WL4 8 24 27.5 24 91 3RD PLACE
4 Alex Akopyan 829 ANGELENO WW57 WL37 WW26 WW25 WL3 8 24 26.5 25 82.5 4TH PLACE
5 SHAWN LUO 1156   WD51 WL14 WW60 WW50 WD7 8 23 26.5 23 85 5TH PLACE
6 SHUNTIAN LUO 1350 BEYOND C WL32 WL26 WW63 WW21 WW19 8 22.5 26 21 86 6TH PLACE
7 Quinton Daniels 1149 ACADEMIC WL38 WW54 WW9 WW36 DL5 25 29 23.5 92 7TH PLACE
8 Maxie Xie 1122 WING CHE WW56 WW40 DL19 WL15 WW28 23 27 23.5 78.5 8TH PLACE
9 Micah Margolin 1347 CYCL WW30 WL1 LL7 WW54 WW35 7 26 30 20 90.5 9TH PLACE
10 Karo Sokhikyan 1372 CYCL WW16 WW80 WL27 WL19 WL11 7 25 28 24 89 10TH PLACE
11 HENGRUI ZHANG 1104 WING CHE LL25 WW52 WW77 WW32 WL10 7 22 22.5 19 79.5  
12 GEORGE LI 1380 WING CHE DL20 DL32 WW68 WW49 WW34 7 20.5 23.5 16.5 73.5  
13 Matthew Huang Zhang 1180 ACA WL66 LL59 WW78 WW44 WW36 7 16.5 18.5 17 63  
14 Brian Lantz 1172 FUNDAMEN WD61 WL5 WW55 LL2 WW50 24.5 28 19.5 89.5  
15 DARREN LEE 1365 BEYOND C WL40 WL20 WW45 WL8 WD25 24 29 18.5 88  
16 Jacob Gu 1285 BEYOND C LL10 WW38 WL62 WW66 WD27 21 24 16.5 84  
17 Jason Jie Kiang 1343 ACA WL28 LL25 WW71 WW67 WD29 20 23 16.5 80  
18 JAYDEN KYLE WANG 1107 BEYOND C LL22 WW77 WD61 WL20 WW51 20 20.5 16.5 70  
19 Kai Sebatian Lewis 1093 ACA WD41 WW35 WD8 WL10 LL6 6 27.5 32.5 22 100.5  
20 Vaideeshwar Sivasubramanian 1313 WCC WD12 WL15 WL23 WL18 WD33 6 26 31 18 86.5  
21 Gregori Dabaghyan 1130 ACA WW37 LL3 WW64 LL6 WW55 6 25 28.5 18 84  
22 DANIEL LI 1167 WING CHE WW18 WL49 LL29 WD26 WD47 6 22.5 27 18.5 83  
23 ALEXANDER GRIGORYAN 1130 ACA DL24 WW53 WL20 DL35 WW58 6 21.5 24 16.5 76  
24 Nathan Lam 1186 BEYOND C WD23 WL43 LL50 WW65 WD41 6 20.5 24 17 70  
25 ANNA LIN 1166 BEYOND C WW11 WW17 WL36 LL4 DL15 28 33 21.5 100  
26 Anirudh Govada 1163   WW48 WL6 LL4 DL22 WW62 27.5 31 17 93  
27 JACK FANG 979 WING CHE WW69 WW31 WL10 LL3 DL16 27 30 21.5 88.5  
28 JUSTIN HONG 1229 BEYOND C WL17 WL60 WW39 WD47 LL8 24 27.5 18 80.5  
29 Sanjay Reddy 1072 CYCL WW71 WL66 WW22 LL1 DL17 23.5 26.5 20.5 79  
30 Isaac Erickson 1231 ANGELENO LL9 LL34 WW52 WW57 WD53 21 23.5 11.5 66  
31 Aram Juharyan 1063 ACA WL42 LL27 WL43 WD68 WW59 17.5 20.5 13 65  
32 Levon Sirakanian 1241 ACA WL6 WD12 WD41 LL11 WL45 5 27 32 16.5 85  
33 JIMMY JIANG 1047 BEYOND C WW45 WD51 LL1 WL48 DL20 5 24.5 29 18.5 85.5  
34 Joshua Daniel Bromley 1175 ACA WL67 WW30 LL2 WW69 LL12 5 24 27 17 76  
35 Tori Porat 1075 BEYOND C WD52 LL19 WW75 WD23 LL9 5 23.5 26 16.5 76.5  
36 Harut Khachatryan 931 ACA WW78 WW42 WL25 LL7 LL13 5 23.5 25.5 21 79  
37 PRESTON ZHANG 1177 BEYOND C LL21 WL4 WW56 WL58 WL46 5 23 25.5 13 77.5  
38 Ryan Henderson 1192 ACA WL7 LL16 WW70 WL46 WL42 5 22.5 25.5 14 75.5  
39 Gevorg Choginyan 1006 ACA WW79 LL2 LL28 WL43 WW66 5 21.5 22 14 72  
40 TAJA DELIJANI 1283 ACA WL15 LL8 WL42 WL63 WW72 5 21 24 12 74.5  
41 ETHAN WU 1043 WING CHE DL19 WW75 DL32 WD59 DL24 5 20.5 23 15.5 77  
42 JUSTIN LO 1025 BEYOND C WL31 LL36 WL40 X80 WL38 5 20.5 20.5 12 60  
43 Aditya Peddi 1361 FUNDAMEN LL80 WL24 WL31 WL39 WW61 5 20 23 11 65  
44 TIMOTHY HE 902 BEYOND C DL46 WL68 WD53 LL13 WW69 5 19.5 22.5 13 65.5  
45 Gevorg Dabaghyan 1096 ACA LL33 WW70 LL15 WW79 WL32 5 19.5 20 13 68.5  
46 THOMAS YANG 1016 WING CHE WD44 DL62 WL59 WL38 WL37 5 18.5 22 15.5 64.5  
47 Don Jackson 1023 WCC LL64 WW65 WW80 DL28 DL22 5 18.5 21.5 15.5 68  
48 Nikhil Yetukuri 1216 ACA LL26 WW64 WW79 WL33 U--- 5 14.5 14.5 16 54.5  
49 Erik Khachikyan 1358 AAA CHES WL3 WL22 WL54 LL12 WD63 25 28.5 13.5 85.5  
50 Jianni Gonzalez 1023 AMERICAN WD68 WL61 WW24 LL5 LL14 24 27 17.5 79  
51 SAI SNIGDHA KOMMIREDDY 1199 RHAPSODY DL5 DL33 WW72 WD62 LL18 23 26 13.5 78.5  
52 Liora Ginzburg 1026   DL35 LL11 LL30 WW76 WW75 20 21 8.5 59.5  
53 Tarun Jaikumar 1078 SD KNIGH WD62 LL23 DL44 WW77 DL30 20 20.5 13.5 62.5  
54 SERENA GUO 1073 BEYOND C WW76 LL7 WL49 LL9 WL60 4 22.5 23.5 14 71  
55 Shruthi Sathya Narayanan 1012 ACA WL70 WD76 LL14 WD60 LL21 4 19 20 14 59.5  
56 Nerses Pohosian 945 ACA LL8 WL78 LL37 WL70 WW77 4 17.5 18 8 58.5  
57 Meghan Toraye Uyeda 989 WHS LL4 LL69 B--- LL30 WW79 4 17 17 7 54.5  
58 ARSEN AGAKANIAN 826 ACA B--- B--- B--- WL37 LL23 4 11 11 11 29.5  
59 NICHOLAS HENG 1246 BEYOND C LL1 WW13 WL46 DL41 LL31 25.5 30.5 12 86  
60 Tyler Statema 1392 WHS WL2 WL28 LL5 DL55 WL54 25.5 29.5 11 93  
61 Erika Chen 1104 WING CHE DL14 WL50 DL18 WD64 LL43 22.5 26 11 76.5  
62 THOMAS SCOTT LEHMAN 1035 LIBERTY DL53 WD46 WL16 DL51 LL26 21.5 26 12.5 76  
63 Jaideep Varidireddy 1057 FUNDAMEN WW72 LL67 LL6 WL40 DL49 21 24 12.5 67.5  
64 NATASHA MARGUERITE MERTENS 906 CYCL WW47 LL48 LL21 DL61 WL65 20 23.5 12 70  
65 Inika Vellore 952 ACA DL75 LL47 WW76 LL24 WL64 17 18 9.5 57  
66 Cedrick Jorelle Garcia 1124 WCC WL13 WL29 WL69 LL16 LL39 3 24 27 12 79  
67 Adrian Gelle 1112 BEYOND C WL34 WW63 LL3 LL17 U--- 3 23 23 13 70  
68 Enrique Recinos 918 WHS DL50 WL44 LL12 DL31 WL78 3 22 24 8.5 65  
69 MICHAEL ZHANG unr. BEYOND C LL27 WW57 WL66 LL34 LL44 3 18.5 21 11 70.5 BEST UNRATED
70 William Leo Ball 856 LIBERTY WL55 LL45 LL38 WL56 WL71 3 18 21 8 56  
71 ASHLYNN SUN 1032 BEYOND C LL29 WL72 LL17 WL75 WL70 3 18 20.5 7 62.5  
72 Lashmi Priya 1023 ACA LL63 WL71 LL51 WW78 LL40 3 16 18 8 50  
73 ULYSSES HSU 1291 BEYOND C Z74 H--- H--- U--- U--- 3 0 0 10.5 0  
74 DASCHL SANDLES 1051 ICA-INTE Z73 H--- H--- U--- U--- 3 0 0 10.5 0  
75 Christian W Miranda unr. WHS WD65 LL41 LL35 WL71 LL52 13 21 9.5 57  
76 Prithvi Prasad 1026 CYCL LL54 DL55 LL65 LL52 B--- 11.5 16 3 46  
77 Minelli Chitica 409 WCC B--- LL18 LL11 LL53 LL56 2 15 22 9 57  
78 Mark Gooch unr. WCC LL36 WL56 LL13 LL72 WL68 2 15 22 5 62.5  
79 Bobby Gibson 835 LIBERTY LL39 B--- LL48 LL45 LL57 2 12.5 18 7 50  
80 Peiming YANG 1282 ACA WW43 LL10 LL47 F42 --- 2 10 17 10 50.5  

 

Chess Academy Banner